Two types of Lurpak butter type stuff (its blended with Rapeseed Oil), one a lighter 'less fat' blend.
Reported as being in Asda at £6 per tub. This is for 1Kg (thats about 2.2 Lb). Some report this is rather a large amount to spend in inflationary times. However a quick mental calculation is that butter for most households we used to buy off the block at half a pound - which works out about £1.40. Most own brand 250gr Tubs seem to be on sale for about £1. so the extra is really the 'brand premium' which is about what it has been for many years. Question is whom is buying these 1Kg tubs ? I know there are large families but a whole kilo barely fits in my fridge. Larger families in Nelson for example tend to buy from the Asian retailers the 2.5kg round tubs of butter at a cheaper prorata price !